IV Sesja Sejmiku Uczniowskiego w Starej Wsi - Refleksja nad Przeszłością.
Refleksja nad Przeszłością
– Sesja Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice
w Beskidzkim Muzeum Rozproszonym
2 kwietnia 2025 roku młodzież z Gminy Wilamowice miała okazję wziąć udział w IV sesji Sejmiku Uczniowskiego, która odbyła się w Beskidzkim Muzeum Rozproszonym. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zespół Szkolno-Przedszkolny im. ks. kan. S. Wojtyłki w Starej Wsi, opiekuna Sejmiku Piotra Błaszczaka oraz Panią Dyrektor Edytą Drewniak. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele Sejmiku z całej gminy Wilamowice wraz z opiekunami, w towarzystwie przedstawicieli władz gminy oraz oświatowych.
Celem wydarzenia było nie tylko przybliżenie historii regionu, ale także uwrażliwienie młodych ludzi na wartość lokalnej tradycji i kultury. Goście zostali przywitani przez ks. dr. Szymona Tracza, Dyrektora muzeum, który w niezwykle fascynujący sposób zabrał uczestników w podróż przez historię. Pierwszym punktem wizyty było zwiedzanie gotyckiego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowanego w XVI wieku. Zachwycająca drewniana architektura tego miejsca wciąż przypomina o dawnej świetności regionu, a jego niepowtarzalny klimat porusza wyobraźnię młodych ludzi, którzy stali się świadkami historii, która ich otacza.
Kolejnym ważnym elementem wizyty była ekspozycja muzealna, na której młodzież mogła podziwiać przedmioty sakralne, szaty liturgiczne, starodawne księgi oraz kolekcję militariów. Każdy z tych eksponatów przybliżył uczestnikom wydarzenia dawne czasy, ukazując codzienne życie przodków oraz ich wiarę, tradycje i walkę o niepodległość.
Ostatnim punktem programu była wizyta w starej szkole z 1787 roku, która do dziś pełni funkcję edukacyjną. Uczniowie uczestniczyli w lekcji kaligrafii, prowadzonej przez Panią Małgorzatę Pieczkę. Mieli okazję poznać metody nauczania sprzed ponad stu lat oraz realia szkolnictwa w dawnej Rzeczypospolitej, co nie tylko stanowiło cenną lekcję historii, ale również uwrażliwiło młodych ludzi na znaczenie edukacji w kształtowaniu przyszłych pokoleń.
Wszystkie te doświadczenia – od gotyckiej architektury, przez cenne zbiory muzealne, po naukę w starej szkole – stanowiły fascynującą podróż w czasie, która z pewnością pozostanie w pamięci uczestników. To właśnie dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie uczą się szanować przeszłość, co stanowi fundament ich przyszłych działań na rzecz wspólnoty. To oni będą już wkrótce podejmować decyzje, które kształtować będą przyszłość gminy Wilamowice.
Delegaci Sejmiku Uczniowskiego
wraz z Opiekunem i Dyrekcją ZSP w Starej Wsi