I sesja Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice w roku szkolnym 2023/2024, "Nasza Mała Ojczyzna. Samorządność w Polsce, atrakcje regionu"

W dniu 24 października w Szkole Podstawowej w Dankowicach miała miejsce pierwsza sesja Sejmiku Uczniowskiego w nowym roku szkolnym. Tematami przewodnimi była "Nasza Mała Ojczyzna. Samorządność w Polsce, atrakcje regionu".

Z racji tego, że było to pierwsze spotkanie, uczestnicy zapoznawali się wzajemnie, integrowali i wskazywali szczególnie, jakie są ich pasje i zainteresowania. Przypomnijmy w tym miejscu, że delegaci i opiekunowie reprezentujący 5 szkół w Gminie Wilamowice zostali wybrani przez swoje społeczności szkolne drogą demokratycznych wyborów. Zaczęła się zatem dla nich ekscytująca całoroczna przygoda, która przyniesie z pewnością wiele wiedzy, radości i satysfakcji, czego serdecznie i wzajemnie sobie życzymy.

W dalszej części spotkania odbyły się demokratyczne wybory Prezesa Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice i wiceprezesów. Głosowanie składało się z dwóch etapów, ponieważ konieczna była dogrywka. Po wielu trudach udało się wyłonić Panią Prezes Esterę Formas ze Szkoły Podstawowej w Hecznarowicach. W skład Rady weszli również następujący wiceprezesi: Dorota Nowak ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi, Milena Noworyta ze Szkoły Podstawowej w Wilamowicach, Marceli Łachut ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach oraz Emilia Balcarek ze Szkoły Podstawowej w Dankowicach. I tym sposobem nowa Pani Prezes rozpoczęła obrady I sesji w roku szkolnym 2023/2024.

Sesja w głównej mierze dotyczyła samorządności w Polsce. Nowi delegaci z krótkich filmików zaczęrpnęli nieco wiedzy na temat państwa demokratycznego oraz jednostki samorządowej jaką jest gmina. Bo to właśnie gmina, nasza własna, interesowała nas najbardziej. W kolejnych prezentacjach uczniowie przypomnieli sobie o najcenniejszych zabytkach Gminy Wilamowice, atrakcjach i walorach miejscowości, które wchodzą w jej skład.

"Gmina Wilamowice leży na pograniczu południowej części Kotliny Oświęcimskiej i północnej części Pogórza Śląskiego, w zlewni rzek Soły, Łękawki i Wisły. Obszar gminy zajmuje powierzchnię 56,87 km kw. (w tym miasto Wilamowice zajmują powierzchnię 10,4 km kw., a tereny wiejskie – 46,46 km kw.), którą według stanu na dzień 31.12.2018 zamieszkuje 17.287 mieszkańców.

W skład gminy wchodzi miasto Wilamowice i pięć sołectw: Dankowice, Hecznarowice, Pisarzowice, Stara Wieś i Zasole Bielańskie. Siedzibą władz samorządowych są Wilamowice. Administracyjnie gmina Wilamowice, która jest gminą miejsko-wiejską, należy do ziemskiego powiatu bielskiego, położonego w województwie śląskim. Od wschodu i północy graniczy z małopolskimi gminami Kęty i Brzeszcze, od południa z gminą Kozy, od zachodu z miastem Bielskiem-Białą i Bestwiną. Wschodnią granicę stanowi górska rzeka Soła, wzdłuż której rozciągają się rozległe rozlewiska i kamieniste plaże. W północno–zachodniej części, w przysiółku Dziadowizna granica sięga po dolinę Wisły“(w: „Raport o stanie Gminy Wilamowice za 2022 rok“).

Ostatnie inwestycje w gminie przyniosły wiele korzyści dla mieszkańców. Zwrócono uwagę, że nasze rejony są niezwykle piękne, urozmaicone, zadbane, co służy naszemu wspólnemu dobru. Mamy również świetne umiejscowienie terenu poprzez bliską odległość do gór, jezior i większych miast.

W ostatniej części sesji delegaci w ramach integracji stworzyli plakaty wszystkich sołectw z najważniejszymi punktami, wiadomościami historycznymi i ciekawostkami.

Przypomnijmy, że Sejmik Uczniowski Gminy Wilamowice działa nieprzerwanie od dziesięciu lat. Jego celem jest popularyzacja wśród uczniów postaw społecznych, rozbudowywanie idei samorządności i przygotowanie do pełnienia ról społecznych w przyszłości. Idea ta ma na celu również czerpanie z kreatywności i potencjału młodzieży szkolnej oraz aktywizacji do uczestniczenia młodych Polaków w życiu jednostek gminnych. Tematami poszczególnych sesji są zainteresowania uczniów, takie jak demokracja, społeczeństwo, ekologia, zwierzęta, bezpieczeństwo i pierwsza pomoc, współczesne problemy młodzieży, tradycja i kultura, zdrowy tryb życia. Sesje to nie tylko spotkania międzyszkolne, ale także spotkania z interesującymi ludźmi, władzami gminy, oświatowymi, parlamentarzystami. Delegaci mogą opiniować projekty uchwał, wnioskować, przedstawiać swoje pomysły, współpracować z różnymi organizacjami. Jednym słowem aktywnie dbać o dobro Małej Ojczyzny. Zatem do dzieła. Życzymy sobie samych sukcesów w nowym roku szkolnym, ciekawi tego, co nam przyniesie.

Delegaci Szkoły Podstawowej w Dankowicach wraz z opiekunem

Powiązana kategoria aktualności