Pracownia Kompetencji Cyfrowych w Szkole Podstawowej w Pisarzowicach

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach wzięła udział w konkursie organizowanym przez NASK – operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), w którym nagrodą była Mobilna Pracownia Komputerowa (MPK). Konkurs był współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Szkoła przesłała prace w trzech kategoriach wiekowych: dzieci z klas I-III, uczniowie klas IV – VI oraz młodzież z klas VII – VIII. W ramach Projektu, w każdym z wyżej wymienionych etapów edukacyjnych zrealizowane zostały odpowiednie moduły konkursu. W związku z powyższym, najmłodsi uczniowie pod kierunkiem wychowawców realizowali moduł kursu „Internetowa szkoła słonia Spacjusza”, pt. „Internet to nie wszystko”, a później przygotowywali projekt kolorowanki, która dotyczyła sposobów na zachowanie równowagi pomiędzy aktywnościami podejmowanymi w Internecie i poza nim. W klasach IV – VI na lekcjach informatyki uczniowie zapoznali się z modułem kursu „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z Internetu”, pt. „Uprzejmy internauta”, a następnie przygotowali plakat z hasłem promocyjnym na temat właściwego zachowania w sieci, czyli netykiety oraz sposobów reagowania na trudne sytuacje online. Z kolei klasy VII - VIII realizowały moduł kursu Bezpieczni w sieci Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”, a następnie uczniowie wymyślali hasło kampanii w mediach społecznościowych wraz z przykładowym postem (treść i grafika). Hasło i post były skierowane do nastolatków i dotyczyły rodzajów cyberzagrożeń oraz sposobów ochrony przed atakami w Internecie.”

Zwycięską pracą okazała się kolorowanka wykonana przez Igora Dyducha. W swojej pracy laureat zaprezentował zasady, o których należy pamiętać podczas korzystania z Internetu, a także przedstawił propozycje spędzania wolnego czasu poza siecią komputerową. Kolorowanka została przesłana do Organizatorów w dwóch wersjach: kolorowej i czarno – białej.

Zwycięstwo Igora poskutkowało wygraniem dla Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach Mobilnej Pracowni Komputerowej, w skład której wchodzi 16 laptopów wraz z system operacyjnym i oprogramowaniem Net Support School, szafa do przechowywania laptopów, monitor interaktywny ze stojakiem oraz access point wifi. Wartość całego zestawu Mobilnej Pracowni Komputerowej wynosi 44 243,10 zł brutto.

Wygrany sprzęt z całą pewnością ułatwi pracę z uczniami, a interaktywny monitor uatrakcyjni zajęcia szkolne i przyda się na niejednej lekcji. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w Konkurs, a Igorowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

autor Katarzyna Kliś